Zopakuje sa v New Yorku chaos z Mexika? Piloti kritizujú umiestnenie aktivačnej zóny

Nyck de Vries
foto: Formula E

Viacero pilotov Formuly E sa pred dnešnými i zajtrajšími pretekmi v New Yorku obáva incidentov pri výjazde z aktivačnej zóny útočného režimu. Informuje o tom The Race.

V posledných pretekoch v USA, ktoré sa konali pred dvomi rokmi, sa aktivačná zóna nachádzala v piatej zákrute. Teraz ju posunuli do desiatej, pravotočivej vlásenky. Jazdci sa obávajú, že sa zopakuje podobný scenár ako naposledy v Pueble, kde sa aktivačná zóna nachádzala úplne mimo pretekárskej stopy.

V Mexiku kolidovali viacerí piloti, ale incidenty ukončili preteky Jeana-Érica Vergna a Sama Birda. Oba incidenty boli vyšetrované, obaja piloti už boli mimo hry a navyše, vinníci neboli potrestaní. V New Yorku sa aktivačná zóna nachádza priamo na trati, ale pravdou je aj to, že ide o jednu z najužších častí okruhu. Viacero pretekárov pre The Race priznalo, že očakáva nehody v tomto úseku. Podľa nich nebude mať pilot vracajúci sa z aktivačnej zóny inú možnosť než spomaliť, aby sa vyhol ostatným.

Cassidy si vybojoval druhú pole position vo Formule E, Jaguar a Mercedes v problémoch (Video)

 

Jeden z nich, ktorí nechcel byť menovaný, povedal, že umiestnenie zóny je akousi zárukou toho, že uvidíme kontakty a výjazdy safety caru. Nemenovaný pilot povedal, že celú situáciu riešili aj s riaditeľom pretekov Scotom Elkinsom. „Scota sa na mítingu pilotov opýtali, kade majú ísť autá, keď sa vracajú na trať a jediná odpoveď bola – je to rovnaká procedúra ako v Pueble.“

„Vieme, že to bolo tesné a došlo k búračkám. Ale máte v podstate na výber. Buď takmer zastavíte a stratíte desať pozícií alebo sa necháte natlačiť na stenu. Takže, hádajte, čo sa stane? Áno, budú tam kolízie a pravdepodobne uvidíme safety cary. A po celej trati budú úlomky, ako zvyčajne,“ povedal nemenovaný jazdec.

Riaditeľ pretekov vraj ešte v piatok odmietol akúkoľvek debatu na túto tému a podľa neho platí pravidlo, že auto vracajúce sa na trať má dať prednosť tým, ktoré prichádzajú po ideálnej stope. Monopost prechádzajúci aktivačnou zónou sa považuje za auto vracajúce sa na trať.

O tejto téme sme spolu s českým komentátorom Eurosportu Zdeňkom Míkom hovorili v našom podcaste.

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *