Zoznam konštruktérov pre éru Gen3 spoznáme zrejme až v lete

foto: Formula E

Kompletný zoznam konštruktérov, ktorí budú súťažiť v novej ére Formuly E, spoznáme zrejme až v lete. Pre The Race to povedal predstaviteľ FIA Frédéric Bertrand.

Spomínaný menoslov by sme mali poznať až v lete napriek tomu, že záujemcovia majú čas na registráciu len do konca tohto mesiaca. Zatiaľ jedinou stopercentne istou zostavou je trojica Mahindra, DS a Nissan, pričom pravdepodobné je aj zotrvanie Dragonu. Ako informuje uvedený zdroj, podľa zákulisných šumov chcú v sérii zostať aj Porsche, Mercedes a Jaguar. Toto rozhodnutie však ešte musí odobriť správna rada každého z konštruktérov. Ako je už dlho známe, šampionát opustí dvojica Audi a BMW, nejasný je postoj NIO. Formula E a Medzinárodná automobilová federácia vraj rokujú s dvojicou nových záujemcov.

Šéf FIA pre Formulu E a inovatívne motošportové projekty Frédéric Bertrand povedal: „Najprv musíme vybrať konštruktérov a táto selekcia prebehne od apríla do, povedzme, júna. Dúfam, že v lete budeme môcť predstaviť kompletný zoznam účastníkov. Čím skôr sa nám to podarí, tým spokojnejší budeme, ale v tejto chvíli nechceme nič uponáhľať.“

Termín do konca mesiaca vraj nie je úplne striktný a uvažovať sa bude aj o záujemcoch, ktorí vyjadria neskorší záujem. „Oneskorenci“ však budú mať nevýhodu, pretože k dátam potrebným pre relevantný vývoj sa dostanú až po registrácii. Väčšina odhodlaných účastníkov už pracuje na svojich autách. Pravda, iba na oblastiach, ktoré sa dajú vyvíjať v predstihu bez vedomostí o detailoch.

Všetko ide podľa plánu. Vozidlá Gen3 uvidíme v sezóne 2022/2023, testovať sa začne na jeseň

Vozidlá Gen3 budú tímom dodané začiatkom budúceho roka, čo znamená, že ďalší vývoj bude výrazne obmedzený. K potrebným údajom sa však podľa predstaviteľa FIA dostanú s dostatočným predstihom. „To, čo nechceme, je oddialiť vývojový program. Preto si držíme termín do konca marca a ak diskutujete s technickým oddelením FIA, im sa zdá, že je už neskoro.“

„Potrebujú od nás informácie kvôli technickým aspektom. Takže, ak prídete neskôr, tak prídete neskôr, ale k informáciám sa pred registráciou nedostanete. Je to tak, že je to tvrdý termín, ale cítime to tak, že ak niekto nepríde v tejto fáze, dostane sa do situácie, ktorá nie je ideálna,“ vysvetľuje Bertrand.

Po novom bude musieť továrenský tím poskytnúť svojmu zákazníkovi aktualizácie okamžite, súčasne s ich uplatnením vo svojich autách. V hre sú aj ďalšie zmeny, ktoré majú šampionát ešte viac zatraktívniť. „Do tejto chvíle sme dostali od všetkých dobrú spätnú väzbu. Sme si istí, že si zabezpečíme štartový rošt, ktorý sa bude blížiť k aktuálnemu, ba môže byť ešte lepší. To je náš cieľ a my musíme zabezpečiť, že sa to zmení na realitu,“ dodal šéf FIA pre Formulu E inovatívne motošportové projekty.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *