Zrušené podujatia v Ríme a San-ja by mohli nahradiť dvojité preteky vo Valencii!

foto: Formula E

Zrušené podujatia aktuálnej sezóny by mohla Formula E nahradiť v prvý aprílový víkend dvojitými pretekmi vo Valencii. Informuje o tom The-Race.com.

Išlo by o vôbec prvé preteky elektrického šampionátu v Španielsku a zároveň o náhradu za zrušenú Rím E-Prix. Ešte predtým bolo rovnako pre koronavírus zrušené podujatie v čínskom San-ja. Všetky vozidlá sa momentálne nachádzajú vo Valencii. K takémuto kroku sa odhodlalo vedenie šampionátu, pretože zo strategického hľadiska je to najvýhodnejšie. Tímy aktuálne nemajú prístup k vozidlám a tým pádom nemôžu vykonávať žiadne úpravy.

Formula E má s Okruhom Ricarda Torma bohaté skúsenosti, keďže tam prebehli oficiálne kolektívne predsezónne testy. Ak by sa tieto správy potvrdili, tak by sme mali v kalendári pravdepodobne až štyri dvojité podujatia. Po Valencii sa k tomu blížia aj Berlín a New York. Šiestu sezónu má zavŕšiť plánovaná dvojitá Londýn E-Prix. Organizátori pretekov v indonézskej Jakarte potvrdili, že v týchto dňoch veľmi vážne zvažujú ďalšiu budúcnosť premiérovej E-Prix. Ohrozené sú aj preteky v Paríži a Soule, preto musíme rátať s ďalšími možnými zmenami.

Sezóna musí podľa pravidiel obsahovať osem až desať pretekov, aby boli dodržané všetky zmluvné povinnosti. Aktuálne máme za sebou päť pretekov v štyroch mestách. Nedávno sa vraj za zatvorenými dverami diskutovalo o možnom predĺžení sezóny, túto verziu však väčšina rokujúcich vylúčila.

Neel Jani
foto: Formula E

Potenciálne preteky vo Valencii so sebou prinášajú niekoľko otáznikov a negatívnych faktorov, s ktorými Formula E zatiaľ nemá skúsenosti. Kým mestské okruhy ponúkajú úzke, kľukaté a hrboľaté trate, Okruh Ricarda Torma je skôr klasickým pretekárskym okruhom. Ako ukázali posledné predsezónne testy, problémom by mohli byť dočasné šikany a dodržiavanie limitov trate.

Neel Jani z Porsche pre The-Race.com povedal: „Vo vlaňajších testovacích pretekov sme boli všetci opatrní a aj tak sme do seba narážali kvôli šikane. Predposledná zákruta je z pohľadu limitov trate náročná, pretože pri výjazde idete po tráve, takže by bolo dobré o tom popremýšľať. Kompetentní musia byť opatrní pri šikane a limitoch trate. Sú to dve veľké oblasti, ktoré je potrebné dobre zvážiť.“

Najmladší člen štartového poľa Maximilian Günther v podstate súhlasí so svojím starším kolegom. „Limity by mali byť istotne dobre zvážené. Ak by sme tam pretekali, malo by byť stopercentne jasné, aké budú pravidlá. V poriadku, vieme, že šikana je veľmi úzka a mohla by priniesť prerušenie pretekov a veľké havárie. Som si istý, že celá organizácia tieto dve veľké témy zvládne.“

Maximilian Günther
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *