Zvýhodní odložený štart sezóny niektoré tímy? FIA to zrejme riešiť nebude

Sérgio Sette Câmara
foto: Formula E

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) zrejme neupraví pravidlá, ktoré by mohli zvýhodniť tri tímy štartového roštu. Informuje o tom The Race.

Očakáva sa, že FIA nezakročí voči výhode, ktorú by mali mať stajne DS TECHEETAH, Nissan e.dams a DRAGON / PENSKE AUTOSPORT. Práve tieto tri tímy nasadia nový technický balík neskôr ako zvyšok poľa. Kým väčšina vstúpi do sezóny s novým autom už od jej začiatku, spomínaná trojka by mala nasadiť nový balík v apríli.

Pôvodne sa do apríla malo uskutočniť päť pretekov, nakoniec to bude len dvojitá Rijád E-Prix, čo výrazne mení rozloženie síl a počet pretekov absolvovaných so starým balíkom. Na tento fakt nedávno poukázali šéfovia niektorých tímov. Formula E upravila homologizačné pravidlá, aby uľahčila tímom vývoj nových balíkov.

Tímy sa obávajú nových pravidiel: Zmeny môžu pomôcť najlepším

„Rôzne homologizačné okná boli zavedené po dohode s konštruktérmi a súťažiacimi ako priama odpoveď na COVID-19. Cieľom bolo vyriešiť prekážky v dodávateľskom reťazci a umožniť im splniť výrobné požiadavky v rámci ich príslušných homologizačných okien. Medzitým bol kalendár v reakcii na pandémiu zmenený v dôsledku regionálnych a národných vládnych nariadení, ale okná zostali nezmenené,“ prezradil zástupca FIA Frédéric Bertrand.

Celá vec, ktorej predmetom je potenciálna výhoda troch spomenutých tímov, je horlivo diskutovaná medzi tímami a FIA. Bertrand však dodáva, že istú výhodu majú aj tímy, ktoré svoj nový balík predstavia už v Rijáde. „Pripomíname, že tí, ktorí svoju pohonnú jednotku nasadia na začiatku sezóny, absolvovali s autom tri dni predsezónnych testov. Novo homologizované autá, ktoré budú predstavené v apríli, takú možnosť nemajú. Všetci konštruktéri majú možnosť pokračovať v súkromných testoch do 30. apríla.“

FIA môže v tomto smere rozhodovať podľa vlastného uváženia a nie je povinná prihliadať na návrhy zo strany tímov.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *